Edukacinė pažintinė išvyka į Varšuvą

Š. m. lapkričio 3-4 d. Pagirių gimnazijos 3f-IVGf klasių mokiniai su mokytojomis dalyvavo projekto ,,Susipažinkime su Lenkijos sostine – Varšuva“ edukacinėje pažintinėje išvykoje į Varšuvą. Dalį kelionės išlaidų apmokėta Lenkijos užsienio reikalų ministerijos projekto lėšomis. Po ilgai trukusios kelionės, tik atvykę į Lenkijos sostinę mokiniai kelias valandas praleido ,,Koperniko mokslo centre“, kur mokslo tiesas galima paliesti, išbandyti bei patirti.

Kitos dienos rytą vaikai aplankė Karališkuosius rūmus, kur, priešingai nei mokslo centre, nieko nebuvo galima liesti, o atsispirti norui ką nors pačiupinėti buvo ypač sunku. Čia mokiniams didelį įspūdį paliko nuostabios karaliaus sosto, priimamojo bei miegamojo menės. Vėliau vaikai žiūrėdami filmą apie rūmų istoriją sužinojo, kaip jie buvo sugriauti ir iš naujo atstatyti. Po pietų mokiniai su gidu vaikščiojo po Varšuvos senamiestį, dalyvavo ekskursijoje poImage may contain: 4 people miestą autobusu, jau temstant dar spėjo aplankyti įspūdingo grožio parką ,,Lazienki“. Labai pavargę, tačiau kupini įspūdžių naktį grįžo namo.Jaka wielka jest Warszawa!Ile domów, ile ludzi!Ile dumy i radościW sercach nam stolica budzi!Julian TuwimBardzo się cieszymy, że udało się w dniach 3-4 listopada br. zrealizować projekt – wycieczkę edukacyjną ,,Poznajemy stolicę Polski Warszawę’’. Marzeniem wielu uczniów było właśnie zwiedzić Warszawę. Niektórzy już byli tutaj przejazdem, ale co innego poznać historię miasta z ust przewodnika, zwiedzić najważniejsze obiekty.Pierwszego dnia udaliśmy się do Centrum Naukowego Kopernik. Tutaj każdy może poznać prawa przyrody poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach.W Koperniku nie ma przewodników. Tu każdy samodzielnie wybiera swoją ścieżkę zwiedzania i decyduje, jakie chce przeprowadzić doświadczenia i w jakiej kolejności. Czas minął błyskawicznie i pełni wrażeń pojechaliśmy na obiadokolację do restauracji ,,Literackiej‘‘. Wieczorem mieliśmy okazję podziwiać nocną Starówkę. Następnego dnia już czekał na nas przewodnik przy Pałacu Królewskim – miejscu szczególnie mocno związanym z historią Polski. Tutaj mieściła się rezydencja królów Rzeczypospolitej Polski. Budynek ten totalnie został zniszczny w czasie II wojny światowej, jednak odbudowany z woli Polaków. Uczniowie podczas wycieczki mieli możliwość wzbogacić swoje zasoby wiedzy o historii narodu polskiego.

Po obfitym obiedzie zwiedziliśmy z przewodnikiem Starówkę Warszawy. Zrobilśmy zdjęcia przy najważniejszych obiektach: Syrence Warszawskiej, pomniku Małego Powstańca, Adama Mickiewicza, Grobie Nieznanego Żołnierza i innych. Przed wyjazdem na Litwę mogliśmy pospacerować w Łazienkach Królewskich – największym parku w Warszawie, rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w XVIII wieku. Uczniowie zmęczeni, ale szczęśliwi wrócili do domu.

Koszty transportu i obiadu zostały opłacone z projektu polonijnego z funduszy Ministerstwa Spraw zagranicznych Polski.

Ogromne wyrazy wdzięczności należą się dla pani Aušry Mažonienie, która z cImage may contain: 2 people, childhęcią zgodziła się dofinansować opłacenie transportu oraz dla pani Walentyny Treszczyńskiej, wicedyrektor gimnazjum, która zrealizowała ten projekt. Dziękujemy również nauczycielkom Joannie Markowskiej, Grażynie Stepanowej, Ludmile Rynkiwicz, Lilii Żygo oraz innym nauczycielkom, które przyczyniły się do realizacji projektu – wycieczki edukacyjnej ,,Poznajemy stolicę Polski Warszawę‘‘.

Lilia Żygo – nauczycielka jęz. polskiego