Wycieczka poznawcza w 160 rocznicę powstania styczniowego

Podczas ferii jesiennych mieliśmy okazję zwiedzić południową część Polski. Celem wycieczki było upamiętnienie 160 rocznicy powstania styczniowego, złożenie hołdu ofiarom walczących o wolność, poznanie śladów powstania styczniowego w południowej części Polski, zwiedzenie dawnej stolicy, miasta królów – Krakowa oraz stolicy polskich gór – Zakopanego.
Jeszcze w autokarze przewodnik opowiedział nam o historii Krakowa. Zwiedziliśmy katedrę wawelską, gdzie są groby nie tylko królów i ich rodzin, ale i słynnych polskich bohaterów narodowych i literatów, w tym Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Ogromny dzwon Zygmunta wywarł na wszystkich wrażenie, a dotknięcie do niego ręką, ma sprawić, że spełnią się wszystkie nasze marzenia. Wycieczkę uwieńczyło wspólne zdjęcie na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Po smacznym obiedzie w restauracji ,,Pod Smoczą Jamą’’, wyruszyliśmy zwiedzać Rynek Krakowski. Deszczowa pogoda nie przeszkodziła nam spacerować pięknymi ulicami miasta i poznawać jego historię. Następnym etapem było zwiedzanie Zakopanego, miasta ,,zakopanego’’ w górach. Pod kierownictwem przewodnika zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej, kaplicę Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Bzyzku. Tutaj są pochowani tacy wybitni ludzie, jak Witkacy, Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Stanisław Witkiewicz i inni. Prawie każdy nagrobek na tym cmentarzu stanowi dzieło sztuki. Następnie wyciągiem krzesełkowym dojechaliśmy na szczyt górski Gubałówka, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. W końcu tak intensywnego dnia chętni mogli się zrelaksować w Termach Zakopiańskich. Mieliśmy możliwość również za pomocą kolei linowej wspiąć się na szczyt Kasprowy Wierch, który wznosi się na wysokość 1987 m n. p. m. Otaczały nas niesamowite krajobrazy górskie. Myślę, że te niepowtarzające momenty każdy uczeń utrwalił w swoim aparacie fotograficznym. W drodze powrotnej zawitaliśmy do szkoły w Brzeźnicy, gdzie nas bardzo serdecznie przyjęto. Młodzież się zapoznała, zatańczyła belgijkę, zwiedziła szkołę oraz wzięła udział w quizie o Polsce. Uważam, że wycieczka edukacyjna była wspaniałą okazją wzbogacić wiedzę historyczną, dostrzec ślady wspólnej historii Polski i Litwy, kształtowania umiejętności  posługiwania się poprawną polszczyzną. Ten wyjazd zawdzięczamy dla Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego. W imieniu całej grupy składam ogromne wyrazy wdzięczności. Dziękuję również dla Dyrekcji gimnazjum w Pogirach za pomoc w organizowaniu tej wycieczki oraz dla p. Renaty Szymkowicz i p. Grażyny Stepanowej za opiekę nad uczniami w czasie wycieczki.

Lilia Żygo Koordynator projektu